Головна
Авторизація
Прізвище
№ читательского билета
 

Бази даних


Статті, доповіді, тези- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повний інформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Вілкул, Т. Л.@<.>
Загальна кількість знайдених документів : 6
Показані документи с 1 за 6
1.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л.
Назва : "Въшествиє в Ієроусалимъ" Александра Македонского. "Хроніка" Георгія Амартола в "Александрії Хронографічній"
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К.: НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2011. - № 5. - С. 162-178 (Шифр У3/2011/5)
Примітки : Бібліографія : Примітки посторінкові : 60 назв
УДК : 9
ББК : 63.3
Предметні рубрики: Історія
История
Анотація: Стаття присвячена текстологічному дослідженню одного з фрагментів "Хроніки" Георгія Амартола - "Входженню в Єрусалим", що зберігся в давньослов'янському перекладі грецького роману про Александра Македонського - "Александрії Хронографічній". "Хроніка" А мартола справила великий вплив на давньоруські світські твори й аналіз її версій дає певний матеріал для обговорення ранньої історії літописів і хронографів. В "Александрії" знаходимо "контрольний текст", який дозволяє коригувати традиційні схеми досл ідників хронографії й літописання.
Знайти схожі

2.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л.
Назва : "Старьці" та "стареишини" в "Повісті временних літ" і давньослов'янському Восьмикнижжі
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К.: НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2012. - № 5. - С. 165-176 (Шифр У3/2012/5)
Примітки : Примітки посторінкові : 57 назв
УДК : 930
ББК : 63.211
Предметні рубрики: Історія
История
Географіч. рубрики: Давня Русь
Древняя Русь
Київська Русь
Киевская Русь
Анотація: Досліджуються наявні в "Повісті временних літ" та давньослов'янському Восьмикнижжі такі соціальні терміни, як "старьці" та "стареишини". Традиційно вважається, що згадки про старійшин указують на певні додержавні реалії. Однак ми маємо у "ПВЛ " лише одну оповідь зі згадкою старійшин формативного періоду Русі - про данину полян хозарам, - тоді як решта свідчень походить уже від князівського "київського періоду", зокрема інтенсивно використовується в описі князювання Володимира Святославича. Крім того, і сюжет про хозарську данину, і літописні статті часів князя Володимира відзначено сильним впливом біблійних нарацій та деяких інших книжних джерел. Тим часом детальний розгляд усіх випадків уживання обраних термінів у слов'янському Восьми книжжі дає дуже заплутану картину, якою завдячуємо довгій історії передачі біблійної традиції. Утім, загальне враження складається таке, що старійшини та князі існували завжди, принаймні вони відомі вже з Книги Буття. Намагаючись описати давню історію Русі, літописець застосував біблійні взірці, що демонструють дуже складну, проте водночас статичну картину політичних і соціальних відносин.
Знайти схожі

3.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л.
Назва : Створення легенди про Совія в "Іудейському хронографі" другої половини ХІІІ століття
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К.: НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2012. - № 4. - С. 188-200 (Шифр У3/2012/4)
Примітки : Примітки посторінкові : 46 назв
УДК : 930.1(091)
ББК : 63.1
Предметні рубрики: Історія, 13 ст.
История, 13 ст.
Географіч. рубрики: Європа
Европа
Литва
Анотація: Чимало свідчень про язичницьке минуле в давньоруських літописах і хронографах пов'язані з перекладними грецькими пам'ятками. Уміщена в "Іудейському хронографі" 13 ст. легенда про Совія, яка оповідає про звичаї дохристиянської Литви, у цьому сенсі не с тановить винятку. Судячи з усього, Совій та весь епізод про язичницькі литовські звичаї з'вився завдяки переосмисленню укладачем хронографа декількох текстів: фрагментів хронік Георгія Амартола та Іоанна Малали, Книги Буття й "Збірника 16 слів" Григорія Богослова з коментарями Нікіти Іраклійського.
Знайти схожі

4.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л. (кандидат історичних наук; старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ)
Назва : Цитати з Восьмикнижжя в ранніх давньоруських літописах, або Як змінюється смисл історичних повідомлень
Різночитання назви :: Як змінюється смисл історичних повідомлень
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К.: НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2013. - № 1. - С. 125-146 (Шифр У3/2013/1)
Примітки : Примітки посторінкові : 117 назв
УДК : 94(470+571)
ББК : 63.3(2)
Предметні рубрики: Історія
История
Географіч. рубрики: Давня Русь
Древняя Русь
Київська Русь
Киевская Русь
Анотація: Розглядаються приклади цитування біблійних книг Восьмикнижжя в давньоруських літописах - такі вирази. як "мужі мудрі та смислені", "Руси есть веселие пити" та ін. Дослідники давньоруської доби при вивченні біблійного впливу на середньовічне історієпис ання часто покладаються на пізні версії давньослов'янської Біблії, що призводить до не цілком коректних висновків. Тим часом точна текстуальна форма біблійних цитат важлива для розуміння імплікацій хроністів та самого смислу історичних повідомлень. ві дповідно, пропонується залучати ранні біблійні тексти - більш-менш подібні тим, що були доступними в 11-13 ст. Під цим кутом порівнюються та аналізуються фрагменти ранніх літописів і слов'янського Восьмикнижжя.
Знайти схожі

5.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л.
Назва : Походження хронографічних джерел Початкового літопису: пункт відліку - "Хронограф за великим викладом"
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К.: НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, 2014. - № 2. - С. 144-176 (Шифр У3/2014/2)
Примітки : Примітки посторінкові : 141 назва. - В ОБЛ. БІБЛІОТЕЦІ
УДК : 94(477)
ББК : 63.3(4Укр)
Предметні рубрики: Історія, 10-11 стст.
История, 10-11 стст.
Географіч. рубрики: Київська Русь
Киевская Русь
Анотація: На початку ХХ ст. О.О. Шахматов та В.М. Істрін сформулювали концепцію розвитку давньоруського літописання, яка здебільшого продовжує побутувати й досі, але вже не відповідає сучасному рівню джерелознавчих знань. Розглядається виникнення ідеї так звано го Початкового зводу кінця ХІ ст. та "Хронографа за великим викладом" і полеміка навколо них.
Знайти схожі

6.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Вілкул Т. Л. (кандидат історичних наук; старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ)
Назва : Джерела статті Новгородського першого літопису 6428 р. та "Повісті временних літ" 6449 р. про поход Русі на Константинополь
Місце публікування : Український історичний журнал: Науковий журнал. - К., 2015. - № 1. - С. 151-167
Примітки : Примітки посторінкові : 78 назв. - В ОБЛ. БІБЛІОТЕКІ
УДК : 94(470+571)
ББК : 63.3(2)
Предметні рубрики: Історія
История
Географіч. рубрики: Київська Русь
Киевская Русь
Ключові слова (''Вільн.індекс.''): внешнеполитические отношения киевской руси--джерелознавство--джерелознавчий аналіз--историография истории киевской руси--исторические источники--источники по истории киевской руси--источниковедение--источниковедческий анализ--історичні джерела--летописи--літописи--новгородское летописание 11-13 вв.--похід на константинопіль--походы на константинополь--текстологический анализ--текстологія
Анотація: Похід Русі на Константинополь 941 р. відображений у кількох джерелах. Зокрема, у Початковому літописі ("Повісті временних літ") під 6449/941 р. і в Новгородському першому літописі молодшої редакції під 6428/941 р. О. Шахматов запропонував пояснення дл я розбіжностей у датуванні та вписав цей сюжет у створену ним теорію, де обидві хроніки мають спільне ядро. Згідно з концепцією Шахматова, "Повість временних літ" є не початковою, а вторинною стосовно до Новгородського літопису. Автор даної статі вияв ляє, що в Новгородському першому літописі проведена контамінація фрагментів "Хронографа по великому ізложенію" та окремих запозичень власне з самої "Повісті временних літ", а відтак Новгородський літопис виник пізніше за свої джерела.
Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)